236 underskrifter mot riving:

– Hvorfor rive et konsept som fungerer?

VIL RIVE: Coop Oppdal og Holtålen kommune ønsker å rive Ålentorget i forbindelse med etablering av Coop Extra. Det møter motstand hos noen av bygdas innbyggere.

Holtålen Husflidslag har samlet inn 236 underskrifter mot riving av Ålentorget og levert disse til Holtålen kommune.

Publisert Sist oppdatert

– Vi ønsker Extra velkommen, skriver Kari Bendos Holden og Berit Grønli på vegne av Holtålen Husflidslag i et brev til kommunen og legger til at forutsetningen er at det ikke skal gå på bekostning av eksisterende bygg.

De beskriver stemningen i bygda som svært dårlig etter det ble kjent at Ålentorget skulle rives.

– Flere uttrykte misnøye og mange hadde ønske om at det skulle opprettes en underskriftskampanje. Og dette ble gjort, står det i brevet til kommunen.

Omkring halvparten av de som har skrevet under på oppropet har samtidig gitt begrunnelse for sitt standpunkt.

– Hvorfor rive et konsept som fungerer? er det en som spør.

– Fordi jeg tror Ålentorget er litt av limet i bygda, skriver en annen.

Bendos Holden og Grønli sår tvil om politikernes visjon om økte besøkstall for bedrifter i andreetasjen på det eventuelle nybygget.

– Vi ser at politikere uttrykker at en ny Extra-butikk skal få folk til å stoppe i bygda og forhindre handelslekkasje. Det er mulig, men i enda større grad stopper folk der det utvises særpreg, med for eksempel et senter som skiller seg ut fra andre steder. Andre kommuner bygger butikksentre, mens her skal det rives. Vi som har skrevet under dette mener at sentrum skal ha et variert, lett tilgjengelig næringstilbud samlet på én plass og det vil si ligge på bakkeplan, skriver de.

Powered by Labrador CMS