Folk er engasjert i spørsmålet om Ålentorget:
– Hvor skal de få pengene fra?
ET SPESIELT GODT MILJØ: Eline Mylius bor i Ålen, men studerer for tida til sykepleier i Trondheim og bruker biblioteket mye til studier.
Kari Vårhus
Etter at Coop Oppdal og Holtålen kommune presenterte det de kaller «en mulighetsstudie» som innebærer å rive Ålentorget og bygge et nytt senter i Ålen er temaet et hett samtaleemne blant folk.
Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.
Eline Mylius er i gang med sykepleiestudier i Trondheim, men hun bruker mye tid på biblioteket i Ålentorget.
– Jeg har lenge hørt at det skal bygges en ny Coop-butikk,
men nå følte jeg at det kom veldig brått på. Da jeg leste
om planene og så bildet i avisa, fikk jeg en følelse av at alt allerede er bestemt.
Min første tanke var «de kan da ikke rive dette».
– Biblioteket skaper et veldig fint miljø å sitte i, det er hovedårsaken til at jeg engasjerer meg. Å rive noe som er så nytt og bra, er tragisk. Slik som tegningene er presentert, blir det som en stor kloss som jeg føler ikke passer inn i bygda. Jeg satt her i går også, og da var det flere fra den eldre garde innom som snakket om rivinga av
Ålentorget: «Enn at de
skal rive Norges fineste bibliotek», sa de. Det kan sikkert gjenskapes mye i et
nytt bygg, men tenk på økonomien. Når vi har det så fint som vi har det. Et bibliotek i andre etasje vil bli mindre tilgjengelig.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP