NYTT BIBLIOTEK: Mange var skeptiske til bygging av Storstuggu og Verket i sin tid. I ettertid tror jeg vi kan konkludere med at det ble veldig bra. Jeg tror vi om 5 år kommer til å si det samme om bibliotek, selv om vi er uenige i dag. Arkivfoto: Marit Langset
Vinn eller forsvinn for nytt bibliotek og frivilligsentral
Ordfører i Røros kommune Isak V Busch (Ap) skriver om biblioteket på Nilsenhjørnet i dette leserbrevet.
Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.
Torsdag 28/4 skal kommunestyret ta stilling til om det skal bygges nytt bibliotek og frivillighetssentral på Røros eller ikke. Saken har vært under arbeid i 10 år, og i løpet av de 10 årene er det gjort en rekke vurderinger og vedtak som har ledet frem til der vi er i dag. Nå skal den endelige beslutningen tas, og jeg registrerer at debatten (særlig i sosiale medier) går friskt. Det er bra at det er så sterkt engasjement om en så viktig sak for Røros!
Men noe av debatten er i ferd med å spore litt av, så la meg først fastslå følgende: Diskusjonen om plassering ble vi ferdig med for tre år siden. Da vedtok et enstemmig kommunestyre, inkludert Høyres representanter, at Nilsenhjørnet var riktig lokalisering av bibliotek og frivilligsentral. Det kommunestyret skal ta stilling til nå er om det skal inngås en avtale med Coop om realisering av nytt bibliotek eller ikke. Det finnes ikke flere ulike alternativer å velge mellom.
Lokalisering av bibliotek midt i Røros sentrum mener jeg er svært viktig. Det som faktisk skiller Røros fra andre små og middels store kommuner i Norge, er Røros Bergstad. Det er helt unikt i Norge å ha en levende og pulserende bykjerne (året rundt) slik som vi har på Røros i en såpass liten kommune. Dette mener jeg vi må gjøre alt vi kan for å opprettholde – og også styrke. Mange har en feilaktig oppfattelse om at et bibliotek er et slags støvete boklager der man går rundt og hysjer på hverandre. Et bibliotek anno 2022 er noe helt annet – og et moderne bibliotek hører hjemme i sentrum!
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP