ALMÅSSVINGEN: Enn så lenge er det ingen sving, men håpet er at flere kjøper tomt her, slik at veien til slutt faktisk blir en sving slik planen sier.Ingrid Hemming
Helt siden 2012 har det vært flere ledige tomter til salgs øverst i åsen over Vollberget på Glåmos. – Nå har vi solgt den første tomta og vi håper det er et fint signal at det er en ung barnefamilie som har kjøpt, sier megler for salget, Tommy Nyrud hos Aktiv Eiendom.
Han mener dette salget er en gladsak helt utenom det vanlige.
Tomteselskapet
Nyrud er glad for at Røros tomteselskap finnes.
– Det er ikke mange selskap som er villige til å ta kostnad og risiko med slike utbygginger og deretter selge for selvkost, mener han.
Røros tomteselskap eies av Røros kommune og RørosBanken, og det er dette selskapet som hadde tomter klare for salg i Almåssvingen på Glåmos allerede i 2012.
LEDIG: Det er i dag seks ledige tomter i Almåssvingen. – Den neste går for 30.000 kroner, sier styreleder i Røros tomteselskap, Erik Strickert.Kartutsnitt fra Røros kommunes karttjeneste
Tomtene
Tomtene er alle på et drøyt mål, og ligger ute på finn.no til salgs for 285.000 kroner.
Annonse
– Ta kontakt med oss for en prat om tomter og tomtepris. Tomteselskapet, som er selger, er interessert i å skape aktivitet og de har fått mandat fra sine eiere til å diskutere pris på disse tomtene, påpeker Nyrud.
Dermed solgt han nettopp den første tomta i feltet for 30.000 kroner.
Annonse
Tomteselskapet
– Vi ønsker aktivitet og bebyggelse, og derfor er det ekstra stas at en ung barnefamilie nå har kjøpt tomt og etablerer seg på Glåmos, sier styreleder i Røros tomteselskap, Erik Strickert.
Han har en gavepakke i ermet til den som vil ha:
– Vi har sagt at den neste som kommer for å kjøpe tomt i Almåssvingen skal få den for den samme prisen, altså 30.000 kroner, sier Strickert.
Han mener det er riktig å gjøre dette for å tiltrekke flere innbyggere til bygdene.
– Det eneste kravet er at tomta må bebygges innen to år, sier han.
REGULERINGSPLANEN: Almåssvingen er regulert for 18 boligtomter og to lekeplasser.Utsnitt fra Røros kommunes karttjeneste
Bygdene
For tomteselskapet og eierne er det nå viktig å kunne få inn et lite overskudd på salg av sentrumsnære tomter, slik at de kan selge billigere tomter i bygdene.
– Vi ser at mange tilflyttere, kanskje spesielt tilbakeflyttere, ønsker seg luft og plass hvis de skal komme til Røros. Nå er det jo slik at det ofte kan være vanskeligere å få lån for boligbygging i bygdene, fordi byggekostnaden er den samme, men markedsverdien er lavere enn i sentrumsnære strøk. Tomteselskapet ønsker å bidra til aktivitet og bebyggelse også i bygdene rundt, hevder Strickert.
Han peker på at det nå er en viss aktivitet i sentrum, med planer rundt konseptet «Timinutters byen» og planer blant annet ved Amnesuhagaen, i Gjøsvika og på Gjøsvikmoen der private utbyggere satser på leiligheter og flermannsboliger.
– Røros tomteselskap ligger litt i dvale nå, men når vi får på plass de økonomiske musklene vil vi komme til å bestemme oss for hvor vi skal investere videre, sier han.
Sammenlikninga
Til sammenlikning kan Nyrud fortelle at de billigste tomtene som nå ligger ute i Gjøsvika fem koster 950.000 kroner.
– Påkoblingsavgifta for strøm, internett, vann og kloakk er den samme, uansett hvor tomta ligger. Jeg vil anslå at du kommer langt med 100.000 kroner i gebyrer, men det er avhengig av størrelsen på boligen, forteller Nyrud.
Også her er det Røros tomteselskap som er selger, og også her selges tomtene for selvkost.
– Alt grunnarbeidet i Almåssvingen ble gjort for mange år siden, endringa i prisene er på grunn av økte kostnader på denne jobben, mener han.
Som eksempel kan han fortelle at da Gjøsvika fire ble opparbeidet i 2017, kosta det totalt omtrent sju millioner kroner å legge vann, kloakk og strøm.
– Gjøsvika fem, som nettopp er ferdig, er like stort, har like mange tomter og arbeidet ble gjort for 13 millioner kroner. Det er nesten en dobling av kostnadene på fem år, påpeker han.
Det er denne risikoen han mener ingen private selskaper vil ta. Store kostnader, ingen fortjeneste og langt tidsperspektiv på salg.