Ingen direkte konsekvenser for Galåen Transport etter raset:

– Konsekvensen er usikkerheten til sjåførene

SATSER: Galåen Transport har investert betydelig i kjøretøyparken, som blant annet kjører strekningen Røros-Trondheim, som i dag er stengt av ras i Svølgja. Bildet er fra oktober i fjor da det trillet det seks splitter nye lastebiler og en splitter ny varebil inn til depotet til Galåen transport.

Raset i Svølgja gir sannsynligvis ingen direkte konsekvenser for drifta til Galåen Transport, opplyser daglig leder Frode Galåen. Den eneste konsekvensen er usikkerheten til sjåførene som bare må vente på neste ras.

Publisert

– Konsekvensen er usikkerheten til sjåførene, for vi vet at det kommer flere ras, vi vet bare ikke når og hvor det skjer neste gang, sier Galåen.

RASTE: Store masser har løsnet fra fjellet i Svølgja onsdag formiddag.

Ingen konsekvenser

Akkurat denne gangen får ikke raset noen praktiske konsekvenser for bedriften, dersom fylkesveg 30 ryddes og åpnes til klokka 15, i henhold til planen.

– Bilene våre hadde passert på vei til Trondheim før dette skjedde, og hvis de følger planen og får ryddet opp i tide, er det tidsnok til at vi passerer som planlagt på vei tilbake, sier Galåen.

Han har fått med seg uttalelsene til Christian Elgaaen, varaordfører i Røros, etter at Elgaaen måtte gjøre vedreis i forbindelse med raset.

– Vi må få fortgang i oppgradering og sikring av veien. Her må det skje ting så fort som mulig, for det handler om tryggheten til de som bor og ferdes langs vegen, har Elgaaen uttalt i anledning raset.

– Denne gangen er jeg for så vidt enig med Elgaaen i at det må skje noe, for sjåførene våre har en forholdsvis utrygg arbeidsplass slik det er nå, sier Galåen.

Betaler gjerne bompenger

Denne gangen slipper firmaet rimelig unna rent økonomisk, men det har ikke alltid vært tilfellet ved tidligere ras i samme område. Da har de måttet kjøre omveier om Kvikne eller Tydal.

– Da blir det en stor ekstrakostnad som noen må betale. Vi klarer å ta det igjen på noen kunder, men ikke alle, og ofte blir det et tap for oss, sier Galåen.

– Hva må gjøres med fylkesveg 30, mener du?

– Større tiltak for å få sikret veien, er absolutt noe vi har som et stort ønske, men dette har det blitt snakket om i lang tid, så sannsynligvis kommer det ikke til å skje noenting. For min del kan jeg godt betale bompenger for at veien skal bli i orden, slik at den er trygg for våre ansatte. Jeg tror ikke vi får ny og sikker vei uten at vi er med og betaler. Sånn har dagens samfunn blitt.

Fjell-Ljom opplyser at Statens Vegvesen har endret tidspunktet for åpninga av fylkesveg 30 etter raset fra klokka 15 til 18.

Powered by Labrador CMS