LUKKER DØRA: Fra første juni er det slutt på at Gjelsvik åpner døra til venterommet og ønsker sin neste pasient velkommen. Han regner med at han i løpet av sin tid ved legesenteret har hatt i overkant av 150.000 konsultasjoner. Foto: Geir Tønset
En karriere i nærkontakt med liv og død
Han har vært løytnant i Luftforsvaret med legeansvar på redningshelikopter, hvor han, sammen med redningsmann, flere ganger ble firt ned på skip i åpent hav eller ned i bølgene til pasienter i nød. Allerede som legestudent ble han betrodd ansvar for legekontoret og fødestua i Ørland kommune. Han har i spøk foreslått å skyte en pasient for å fri ham fra alle plager han ofte maste om. Pasienten ble først stum, før han brøt ut i latter og sa at det kanskje var det beste.
Dette er bare noen bitte små glimt fra den innholdsrike karrieren til Røros-legen Per Arne Gjelsvik, som runder 66 år i juli.
Etter 39 år i legeyrket, hvor 32 av dem er tilbrakt ved Røros legesenter, trer han nå til side og blir pensjonist fra 1. juni.
Det har vært en reise hvor han har kommet tett på de fleste av livets mange sider. Fra humor, ren lykke og glede, til den andre enden av skalaen, med drama, tragedier, sinne, ondskap og mørkets dype kroker.
Digital
1 måned
120,-
KJØP
Digital
3 måneder
450,-
KJØP
Komplett
1 år
1500,-
KJØP