De møtte kongen: – Han var veldig god til å lytte

Roar Aasen og familien tok imot Hans Majestet Kong Harald ved Åsbrua i Svølgja 30. april 2012, åtte måneder etter at brua ble vasket vekk av storflommen 16. august 2011, et minne Aasen vil ta med seg resten av livet.

Flere lokale innbyggere har fått æren av å møte Kong Harald i løpet av hans 35 og et halvt år på tronen. Her kan du lese hvordan noen av dem husker møtet med «hele Norges bestefar».

Publisert Sist oppdatert

Ann Cathrine «Musti» Walaunet og Vigdis Grøttan

Når kong Harald besøkte Røros, pleide han å bo på Røros Hotell. Bransjen har blitt mer uformell med årene, men med kongen til bords, var det andre boller.

– Når kongen kom, måtte til og med jeg følge reglene, sier Ann Cathrine «Musti» Walaunet.

Hun legger til at hun slett ikke hadde noe imot det. Tvert imot. Å kunne etterleve kongelig etikette gjorde at hun følte seg stolt over faget sitt. Sammen med Vigdis Grøttan har hun møtt og servert både kong Harald og dronning Sonja opptil flere ganger.

Ann Cathrine «Musti» Walaunet og Vigdis Grøttan
Hovmester Ann Cathrine «Musti» Walaunet og frokostansvarlig Vigdis Grøttan på Røros Hotell

– Det er for eksempel ikke lov å gå på do under en middag med kongen, med mindre han reiser seg selv. Så snart kongen er ferdig å spise og legger fra seg bestikket, skal bordet ryddes. Da er nemlig hele måltidet over.

Før kongens opphold på hotellet under NM på ski i 2015, ble bygginga av bassenget satt på vent. Grunnen var at daværende hotelldirektør insisterte på å få skiløypa innom hotellet og under glassbrua.

– Om kvelden serverte vi kongen i Kongestua. Da han så ut av vinduet, føk Marit Bjørgen og Petter Northug forbi på en treningsrunde. «Jeg har aldri opplevd å sitte midt oppå ei NM-løype og spise middag noen gang», sa kongen med et bredt smil, forteller Grøttan.

Både hun og Musti har servert mange prominente gjester, men de har en spesiell forkjærlighet for kongeparet.

– Folk flest har noe å lære av kongen og dronninga, for de er utrolig hyggelige. I motsetning til andre høytstående folk, har kongen og dronninga alltid pleid å si «tusen takk for maten» og «tusen takk for i kveld, det var kjempebra». De har aldri vært kravstore når de har vært her på Røros.

Som en siste heder til kongen, har de sørget for at det står liljer ved tv-skjermen der begravelsen vil bli vist for hotellets gjester.

Jan Håvard Refsethås: På biltur med kongen

Jan Håvard Refsethås har møtt Kong Harald mange ganger i embets medfør, både sivilt og militært. Når det kommer til sistnevnte har Refsethås utdanning fra Krigsskolen og han har vært kompanisjef i Garden.

– På krigsskolen var vi en del av det offisielle Norge når det var statsbesøk, Stortingets offisielle åpning og slike ting. Da var vi paradevakt inne på Slottet. Da jeg var gardekompanisjef sto jeg utafor Slottet ved slike anledninger. Det var en spesiell seanse. Den gangen var det Olav som var konge, med Harald som gikk to skritt bak litt mer avventende. Jeg var spent på hvordan han skulle bli som konge, men han har gjort en utrolig jobb, sier Refsethås til Fjell-Ljom.

Den største opplevelsen med kongen var da han som Holtålens ordfører var det offisielle vertskapet for Hans Majestets besøk til Holtålen 30. april 2012.

– Jeg var fire og en halv time i lag med kongen den dagen. Eksempelvis kjørte vi bil sammen nedover til Haltdalen. Bare det å sitte med ham på tomannshånd på det viset, minnes Refsethås og lar ordene henge i lufta.

– Det var vel 129 år siden sist vi hadde offisielt kongebesøk i kommunen. Jeg var utrolig heldig som fikk være på post som ordfører akkurat da.

Daværende ordfører Jan Håvard Refsethås var sammen med Kong Harald i fire og en halv time da Hans Majestet besøkte Holtålen i april 2012.

I løpet av de timene den vårdagen, kunne ordfører Refsethås ta kongen med på en reise gjennom kommunen.

– Det var så moro at han tok seg tid og ble med oss rundt. Det var et spent øyeblikk å stå på trappa utafor coopen da han kom kjørende. Det kribla litt. Så gikk vi derfra ned til Ålentorget, vi stoppa ved Åsbrua, og var i Gammelgården i Haltdalen og spiste lunsj, prata og hadde litt omvisning. Tida gikk utrolig fort.

Apropos å være heldig på post, kan det også nevnes at Refsethås hadde æren og gleden av å representere Holtålen ved festmiddagen på Slottet i anledning 200-årsjubileet for den norske grunnloven i 2014.

Refsethås er full av lovord om den avdøde monarken.

– Han var en varm og en god person. Han var så inkluderende, og han tok med alle i Norge, uansett religion, legning, farge og så videre. Det er derfor han står så sterkt. Så var han den samme blide og gode typen helt til det siste. Monarkiet har vel sjelden stått så sterkt som det gjør akkurat nå. Og det skyldes jo Harald, ikke kongehuset som institusjon.

Roar Aasen: Han var veldig god til å lytte

Roar Aasen og familien mista fastforbindelsen til omverdenen da Gaula vasket vekk Åsbrua i storflommen 16. august 2011. 30. april 2012 stoppet Kong Harald og hans følge i Svølgja for å møte dem.

– Det var selvfølgelig stort å få kongen hit. Det var ikke noe man hadde forventa, erindrer Aasen.

– Vi var i en ganske vanskelig situasjon etter flommen. Kongen reiste jo mye rundt i landet og besøkte folk som hadde opplevd vanskelige situasjoner. Han har gjort en stor jobb som en representant for Norge, skryter Aasen videre av den nå avdøde monarken.

Kong Harald ved Åsbrua i Svølgja 30. april 2012. Da var det åtte måneder siden brua ble vasket vekk av storflommen.

– Hvordan opplevde du Kongen i det møtet, og hvordan har det påvirker det møtet det du kjenner på i dag?

– Kongen var veldig god til å lytte. Vi prøvde så godt vi kunne å fortelle hva som hadde skjedd. Det så jo nesten ut som et krigsområde der. Han viste forståelse og skjønte hva vi hadde opplevd, det var ikke slik at han bare sto der. Han var derimot oppriktig opptatt av å høre hva som hadde skjedd. Så er det klart at han var en gammel mann nå, og livet er nå en gang sånn at dette blir utfallet for oss alle, men det er trist, det kjenner jeg. Det blir enda mer spesielt når jeg har fått møtt ham og hilst på ham. Vi fikk et enda større forhold til kongen og rollen etter flommen, forklarer Aasen.

De siste dagene har han spesielt tenkt på kongens arbeidslyst og pliktoppfyllelse i gjerninga.

– Det er en voldsom jobb både han og Dronning Sonja har gjort når man tenker på alle de reisene. Ingen av dem ble jo aldri pensjonister, selv om de nå er 89 år. Det er en veldig spesiell oppgave de har. At de kom hit for å lytte til oss, det var en god opplevelse som jeg vil ha med meg resten av livet, påpeker Aasen.

Per Morten Hoff: Kongen knipset og ba hoffet fikse antrekk

Per Morten Hoff.

Som tidligere næringslivsleder har Per Morten Hoff møtt kong Harald mange ganger i forbindelse med offisielle statsbesøk, middager og lunsjer.

– Han var alltid vennlig og tillitsfull. Det er veldig hyggelig at kong Harald blir kalt hele Norges bestefar, men han var også en hardtarbeidende monark. Han var alltid godt forberedt, alltid vitebegjærlig. Han var dessuten godt trent og hadde teknikker for å kjenne igjen mennesker. Sånt gir et godt inntrykk.

En gang Hoff var på Slottet, stilte han i lånt kjole og hvitt, med tilhørende sløyfe. Hoff var imidlertid ikke særlig dreven i kunsten å knytte sløyfe, noe kongen la merke til.

– Hjelp denne mannen med utstyret, sa han og knipset med fingrene til en i hoffets stab før han knegget godt.

Per Morten Hoff
Under denne middagen ga kong Harald ordre om å få fikset antrekket til Per Morten Hoff

På 70-tallet spilte daværende kronprins Harald badminton. Han ankom alltid presis til garderoben klokka 19.00. Da måtte de andre være ferdige og ute, men en gang skar det seg, minnes Hoff.

– Jeg blødde neseblod og stormet inn i garderoben for å vaske meg. Der sto Harald i underbuksa. Jeg ble forfjamset og stammet «unnskyld, unnskyld». Men svaret var: «I garderoben er ingen mer kongelig enn andre, men se nå å få tørket av deg blodet. Livvakta kommer snart, og han kan jo tro at jeg har banket deg opp», etterfulgt av en skikkelig latter.

Hans Vintervold: Marja rørte kongen til tårer

– Jeg har vært så heldig å få hilse på kongen ved flere anledninger. Mest hadde jeg å gjøre med ham under NM på ski i 2015, forteller daværende ordfører i Røros kommune, Hans Vintervold.

Kong Harald besøker Røros kirke i april 2012 ...
... der han blir mottatt av daværende ordfører Hans Vintervold

Kongen kom med vanlig rutefly og ble hentet av Vintervold og daværende fylkesmann Jørn Krog.

– Jeg henta kongen på hotellet hver dag han skulle til stadion. Det var veldig trivelig, og jeg ble skikkelig imponert over ham. Kongen sto i kongehytta fram til sistemann gikk i mål. Vi hadde også en middag med gamle skihelter i Kongestua på hotellet, og kongen så ut til å kose seg og ble sittende lenger enn programmet tilsa.

Kong Harald besøkte også Røros etter at han hadde vært i Ålen etter flommen.

– I kirka var det en liten minikonsert for spesielt inviterte. Lindsay (Winfield-Chisnett, red.anm.) dirigerte sangforeninga for første gang. Marja Mortensson sang og joiket om lyset på våren, men også mørket, fordi mange reinkalver blir tatt av rovdyr. Det var vakkert, og da rant det tårer av kongen.

Vintervold sier han synes det har vært en glede å møte kongen hver eneste gang.

– Han var veldig korrekt i all sin ferd, men den menneskelige varmen skinte gjennom hver gang. Det var vanskelig ikke å bli dus med kong Harald, sier han. 

Powered by Labrador CMS