Etablerer nytt selskap:

– Nå vil vi ta opp igjen mattradisjonen

TETT SAMARBEID: Leder i Aursundsjøen fiskeforening, Torgrim Torpet (t.v.) og daglig leder i Rørosfisk AS, Bjørn Sandnes, har samme visjoner om lokal matberedskap og tilrettelegging for meningsfullt friluftsliv.

Rørosfisk AS etablerer et nytt selskap, Rørosfisk Fangst AS. Gründer Bjørn Sandnes skal, sammen med flere lokale ildsjeler, foredle sik til konsum for både mennesker og kjæledyr. 

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.

Siden 2013 har Rørosfisk AS drevet kultiverings- og tynningsfiske i Aursunden, i tett samarbeid Aursundsjøen fiskeforening. Siken har nå fått så god kvalitet at den er klar for middagsbordet til sultne rørosinger og andre nordmenn.

 – Aursunden var tidligere en stor del av matfatet til beboerne rundt innsjøen. Siken har berga mange menneskeliv, kanskje spesielt under og etter andre verdenskrig. Nå vil vi ta opp igjen mattradisjonen, sier gründer Bjørn Sandnes. 

Til nå har rogna hatt størst verdi for kresne ganer og stjernekokker. Sikkaviaren har vunnet flere nasjonale priser, senest i 2021 der den vant gull i kategorien «Årets sjømat foredlet» i Det Norske Måltid.

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS