RØROSFLYET: Widerøe skal fly til og fra Røros også de neste par årene, men nattparkering på lufthavna uteblir. Arkivfoto: Nils Kåre Nesvold
Widerøe uten nattparkering:
– Langt fra optimalt
I denne ukas leder tar redaktør Nils Kåre Nesvold opp anbudet Widerøe har fått på flyruta Røros-Oslo. Her forklarer han hvorfor det kan være problematisk at anbudet ikke inkluderer nattparkering.
Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.
Det skjer mye positivt på samferdselssektoren for tida. Nylig ble det kjent at Widerøe fortsetter flyruta mellom Røros og Oslo fram til 31. mars 2024 etter at den opprinnelige avtalen går ut nå i oktober. Dette skaper forutsigbarhet for flyruta, i alle fall en periode framover. I tillegg er det positivt at Widerøe opplevde en vekst i antall reisende på 22 prosent i august sammenlignet med samme måned i fjor.
Likevel er det et skår i gleden at flyet ikke er nattparkert på Røros. Slik som flytidene er nå, øker risikoen for dårlig regularitet på morgenflyet. Og Oslo-folk eller andre som skal til Røros på dagmøte må ha to overnattinger i bergstaden om de reiser med fly. Det er langt fra optimalt.
Neste gang flyruta legges ut på anbud, må det stilles tydelige krav til nattparkerte fly slik at man kan ta morgenflyet til Oslo omtrent uansett tåke og uvær. Det er først da vi kan snakke om forutsigbarhet.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP