41 kommuner skal jobbe tettere:
– Trøndelag trenger et sterkere brannsamarbeid for tryggere lokalsamfunn
Brannsjef i Rørosregionen brann- og redningstjeneste Frode Skogås.
Arkivfoto: Eli Marie Jensen
De ulike brann- og redningstjenestene i Trøndelag øker samarbeidet. Torsdag og fredag har etatene hatt samling i Stjørdal gjennom Brannsamarbeid Trøndelag (BST), for å dele erfaringer og diskutere vegen videre.
Målet er, ifølge en pressemelding, å skape enda tryggere lokalsamfunn i framtida. Med støtte fra EU, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) pluss Statsforvalteren har 41 kommuner og 16 brannvesen starta et felles samarbeid.
– Store hendelser, som brannen i Krokstadelva, lyngbrannen på Nes, skredet i Levanger og skogbrannen på Sukkertoppen i Ålesund, viser hvor viktig det er at kommuner og nødetater samarbeider godt. Når alvorlige hendelser rammer, må vi kunne hjelpe hverandre raskt, uavhengig av kommunegrenser, sier brannsjef i Røros kommune, Frode Skogås.
Ifølge brannsjefen starta samarbeidet opp etter at trønderske brannvesen bisto Sverige under skogbrannene i 2018. Nå ønskes det å ta samarbeidet videre, og etablere BST som et kommunalt oppgavefellesskap fra 2027.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP