Annonsering  |  Abonnement  |  Om oss  |  Vår historie  |  Kontakt oss  |  Linker
Lokalavisa for Røros – grunnlagt 1886
Torsdag 13. mars 2008
 
Bestille abonnement?

Velg abonnementstype:

Navn:

Adresse:

Postnr.:  Sted:

Telefon/e-post:

 

2. september
26. august
<< | 13. mars 2008 | >>
Hent artikkelliste fra arkivet...
 
Søk i Fjell-Ljoms nyhetsarkiv:
Du har søkt etter «snøskuter».  Vis resultat
 
Ordførere ber for snøskutere
Snøskuter må og kunne brukes til fritidskjøring, mener Rørosordføreren og tre andre kolleger fra nabokommunene.

Ordfører Hans Vintervold setter ikke pris på forslaget fra Direktoratet for naturforvaltning til ny lov om motorferdsel i utmark. Han har derfor, sammen med ordførerne i Oppdal, Midtre Gauldal og Selbu, sendt brev blant annet til regjeringsmedlemmer, ledere og medlemmer av forskjellige stortingskomitéer og partiledere der de skriver at det “for kommunene skal være mulig å gi tillatelse til snøskuterkjøring, også til nærings- og fritidskjøring, etter faste traseer som er forankret i kommunenes arealdel”.

Tekst og foto: Jon Høsøien

Jon Høsøien
De fire ordførerne understreker i brevet at de ikke vil ha noen ukontollert bruk av motorferdsel i utmark, og at motorferdsel på barmark må være restriktiv, ei heller ønsker de noe frislepp for snøskuterkjøring. I brevet vises det også til Arbeiderpartiets konferanse på Gardermoen i midten av januar der partiets nestleder, Helga Pedersen, ifølge referat i Adresseavisen skal ha sagt at “loven må sikre innbyggernes interesse for fritids- og næringskjøring, samtidig som den også ivaretar ville dyr, natur og miljø på en god måte.”
De fire ordførerne skriver til slutt at de “er meget glad for at Aps nestleder og leder for programkomitéen i Ap har uttrykt seg slik og håper at hun får gjennomslag for sitt syn. For øvrig støtter vi og viser til brev av 24.01.08 fra ordfører i Holtålen, Ivar Volden.”
Forbud
Direktoratet har nå sendt over sin tilråding til ny lov til Miljøverndepartementet. Målsetting har vært å redusere omfanget av motorferdsel i utmark. Det skal blant annet skje gjennom forbud mot motorferdsel som rekreasjonskjøring og generell persontransport. Bare transport for varig “forflytningshemmede” eller snøskutertransport ved gruppeturer for eldre og funksjonshemmede vil bli tillatt. Leiekjøring skal etterhvert bli hovedregelen for nødvendig transpsort av materiell og utstyr på snødekket mark. Staten ved fylkesmannen skal kontrollere kommunens praktisering av motorferdselloven og straffe dem “som forvalter sin myndighet i strid med lovens rammer.” Kontrollmulighetene skal også styrkes.
Samfunnsnytte
Det som blir tillatt er motorferdsel som har “klar samfunnsnytte”. Dessuten “allment politi, redningstjeneste og nødvendig transport innen jordbruks-, skogbruks- og reindriftsnæringen er direkte tillatt uten søknad, mens en kan få tillatelse etter søknad til utmarksnæring, fiskekultivering, bagasjetransport til hytter med mer.” Det skal bli lettere å få tillatelse til motorferdsel i forbindelse med utmarksnæring, uten at denne næringen er nærmere definert.



© Alle rettigheter reservert Fjell-Ljom og AS Avisdrift.
Enhver kopiering av innholdet på disse sidene skal avtales med rettighetshaver.
Webutgaven publiseres av avisas redaksjon i system levert av Maxus Media