SORTERING: Fias gjennomførte i høst en sorteringsanalyse av restavfall. F.v. Jana Volz, Guro Nytrøen Solvang, Kjell Inge Stubberud og Roar Vold. Foto: Fjellregionen interkommunale avfallsselskap
Resultatene etter analyse av søpla vår:
Folk i fjellregionen er best på en ting, og kan bli bedre på en annen
I fjor høst gjennomførte Fjellregionen Interkommunale Avfallsselskap, Fias, en plukkanalyse av restavfallet i fjellregionen. Nå er resultatene klare.
Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.
Fias er aller mest fornøyd med resultatet for matavfall. Resultatet av analysen viser nemlig at det kun var en liten mengde matavfall i restavfallet som ble samlet inn fra husholdninger i fjellregionen.
Analysen ble gjort i regi av Civac i samarbeid med ti andre avfallsselskap i Midt-Norge, og fjellregionen var best til å sortere ut matavfall sammenlignet med de ti andre selskapene.
– Dette er vi veldig fornøyd med. Takket være innbyggere og hytteeiere i fjellregionen som sorterer så bra, så kan matavfallet bli til biogass og gjødsel på jordene i Midt-Norge i stedet for å bli brent, sier daglig leder i Fias, Ole Solvang, i ei pressemelding.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP