Millioninvestering på egen risiko:

Statnett gir ingen garantier for Ren Røros sitt prestisjebatteri

Ren Røros batteri
Arbeidet på tomta der batterihuset i Stamphusveien skal stå er i full gang. Hvor mye Ren Røros kommer til å tjene på prestisjeprosjektet er foreløpig uklart.

Målet er at batteriet til Ren Røros skal få millioninntekter fra Statnetts balansemarked, men en eventuell adgangsbillett kommer først når batteriet står klart. Batteriet til 60 millioner bygges på egen risiko.

Publisert Sist oppdatert

Ren Røros har vært tydelige på at mesteparten av inntektene fra det nye industribatteriet på 5 megawatt (MW) skal komme fra Statnett gjennom det såkalte balansemarkedet. 

Dette markedet fungerer forenklet sagt som strømnettets «akuttmottak», der Statnett betaler aktører for lynraskt å justere forbruk eller produksjon for å hindre strømbrudd.

Nylig innførte Statnett et tak på 3 MW for balansehandel i enkelte områder, noe som har skapt uro i kraftbransjen. Konsernleder i Ren Røros, Hilmar Cato Fredriksen, mener imidlertid at denne spesifikke endringa ikke rammer deres prosjekt i Stamphusveien.

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS