FAMILIE: I Kalvhåggån har den ukrainske familien funnet tilbake til en normal hverdag etter en lang periode med krig og uro i hjemlandet. Brødrene Illia (11), Ivan (9) og mor Lina Karpenko har funnet seg fint til rette i Ålen. Foto: Eskil Buseth Folstad
Flyktet fra Ukraina til Ålen
Da krigen i Ukraina brøt ut, ble hverdagen til Lina Karpenko (44) og sønnene Illia (11) og Ivan (9) snudd på hodet. Da startet en flukt som ledet den lille familien til Ålen. Men savnet etter familiefaren er sterkt. Han måtte bli igjen i Ukraina.
– Det kom noen tårer fra brødrene da de måtte si farvel til faren sin på grensa til Polen. De aner jo ikke hvor lenge de blir borte fra hverandre. Ingen kan spå hvordan krigen vil ende, sier Lena Skogås.
I Kalvhåggån har hun og ektemannen Bård Skogås åpnet sitt hjem for den ukrainske familien. Deres vennskap strekker seg flere tiår tilbake i tid, da Lena og Lina ble kjent med hverandre i deres felles fødeby i Ukraina, Poltava.
– Guttenes far, Oleg, var faktisk Bård sin forlover i bryllupet vårt, så vi har en lang felles historie, sier Lena og kaster et blikk på de to guttene som har funnet seg til rette ved mor i sofaen.
Digital
1 måned
120,-
KJØP
Digital
3 måneder
450,-
KJØP
Komplett
1 år
1500,-
KJØP