Ikke la reiselivet i Røros og Østerdalen bli en stjerne som slukner

TUSEN JULELYS: Det mangler ikke på julelys i Røros sentrum, men reiselivet er bekymret for fortsettelsen.

Styreleder og daglig leder i Visit Røros og Østerdalen SA skriver om de planlagte kuttene til Innovasjon Norge i neste års statsbudsjett, og hvordan dette kan påvirke reiselivet i regionen.

Publisert

Dette er et leserinnlegg. Meninger i teksten står for skribentens regning.

Maren Solvang Johnsen.

 Visste du at 60 prosent av Europas innbyggere ikke kan se Melkeveien på grunn av lysforurensning? 

I Røros og Østerdalen møter de derimot en himmel full av stjerner. Her kan turistene kjøre i hundespann under måneskinnet, og er de riktig heldige får de med seg nordlyset også. 

Tove Martens.

Olivia Milan og Sjur Åsgård ved Åsgård Wilderness Farm og Eywas Trails er blant medlemmene i Visit Røros og Østerdalen som opplever økt pågang fra utlandet. De fleste gjestene deres er faktisk utenlandske turister. 

Men nå kan en bærebjelke for internasjonal interesse være i ferd med å forvitre. 

Kutt i reiselivet rammer lokalt 

Neste år får Innovasjon Norge 100 millioner kroner mindre i statsstøtte, et kutt som kan komme til å ramme reiselivssatsingen. På sikt vil våre vertskap får færre turister på besøk, og med tiden vil kommunene og næringslivet i hele regionen merke mindre aktivitet. Turister som besøker regionen vår, gjennom alle fire årstider, legger igjen penger som bidrar til inntekt og arbeidsplasser, og levende helårssamfunn. 

Kuttet kommer i en kritisk periode for oss som destinasjonsselskap. For utviklingen er god: 

  • I 2024 hadde vi 14 % økning i internasjonale gjester som overnatter i Rørosregionen. I Østerdalen var økningen 3 %. 
  • I juli utgjorde andelen internasjonale overnattingsgjester 25 % i regionen vår. 

Ikke la det herske noen tvil: Det kommer utenlandske turister hit, og andelen er i vekst. 

I Rørosregionen og Østerdalen har vi jobbet godt med å vise fram unike overnattingsplasser, fra Rena i sør til Haltdalen i nord. I 2024 og 2025 har internasjonale journalister og turoperatører vært på presse- og visningsturer til flere av disse stedene. 

Denne typen aktivitet er viktig for å gjøre regionen vår kjent utenfor Norges grenser. Her har Innovasjon Norge en nøkkelrolle. De har kunnskapen, ressursene og nettverkene på plass i de ulike markedene, noe vi trenger for å lykkes med internasjonaliseringen. 

Gjennom plattformen Visit Norway driver Innovasjon Norge skreddersydd markedsføring mot de store målgruppene i blant annet Tyskland og Storbritannia. Deres internasjonale satsing retter seg både mot turister og bedrifter, og er avgjørende for å sette Norge på kartet. 

Usikkerhet rundt aktivitet og messedeltakelse 

Visit Røros og Østerdalen deltar regelmessig på utvalgte messer i utlandet. Her markedsfører vi både regionen som helhet og produktene og opplevelsene til våre samarbeidspartnere. Dette er arenaer som i stor grad kommer i stand takket være Innovasjon Norges tilstedeværelse og kjennskap til kunder og trender i de ulike markedene. En stor del av våre partneres markedsbidrag i destinasjonsselskapet går nettopp til internasjonal markedsføring og tilstedeværelse på sentrale salgsarenaer. 

Nå frykter vi at dette er et utstillingsvindu vi kan miste. Budsjettet for 2026 er tentativt i påvente av endelig utfall av det planlagte kuttet. Det er kritisk når vi vet at internasjonale markeder bygges langsomt over tid, men kan mistes fort. 

Trendene finner du hos oss 

I Røros og Østerdalen har vi over mange år løftet fram kvaliteter som folk søker seg til. Ser vi til Turistundersøkelsen for 2025 er det tydelig at Rørosregionen og Østerdalen har mye av det internasjonale gjester ønsker seg – som kultur, natur og lokalmat. 

Vi tror dette er varige trender: 

  • Coolcation: Folk i varmere deler av verden reiser til kjøligere klima, frisk luft, stillhet, mindre forurensning og trengsel. Det har vi masse av! 
  • Skjulte perler – Som UNESCO-verdensarv er Røros en «bucket list» opplevelse for mange, men også Østerdalen er spennende for utlendinger som vil oppleve noe autentisk og uoppdaget! Begge lever til dels opp til å være «skjulte perler». 
  • Togturisme og friluftsliv – Rørosbanen knytter regionen vår sammen. Sykkelruta Elgtråkket fra Rena til Røros er for alle, og Østerdalsleden vil trekke mange folk mot 2030-jubileet. Alt er lett tilgjengelig! 

Her har vi det markedet vil ha, men markedet må få vite om det. 

Kommuner og politikere som ser det store bildet 

Reiselivet er på regjeringsnivå blitt omtalt som Norges femte største eksportnæring og «den nye oljen». Da trenger vi politikere og kommuner som ser på reiselivet som en del av næringspolitikken – og ikke bare noe som «kommer av seg selv». Vi trenger aktive forvaltere av næringen som taler vår sak, slik at vi fortsatt kan utvikle levende lokalsamfunn. 

Når internasjonale gjester lar seg trollbinde av nordlyset vårt, har vi en plass på stjernehimmelen. Men uten forutsigbare rammer kan lyset bli svakere og antall turister færre. 

Powered by Labrador CMS