Yurii har kommet for å bli:
– Dette er drømmejobben
DRØMMEJOBB: Yurii har gått fra å se hjemmet sitt i Ukraina bli sprengt i filler av en russisk rakett til å finne drømmejobben i Ålen. Han er krystallklar om framtida: – Jeg elsker livet her, så jeg ønsker å bli.
Marius Haugan Lillegjære
Ålen bilservice var egentlig ikke på utkikk etter flere ansatte. Så kom Yurii innom og fikk prøve seg. Nå har han fast jobb hos det lokale verkstedet.
– Det går bra. Men litt vanskelig å forstå dialekta, sier Yurii til Fjell-Ljom på spørsmål om hvordan det går med språket.
– Han spurte om jeg kunne liste opp noen dialektord som er typisk ålbygg, ord som han kunne øve litt på. Så da ga jeg ham «keffer, kerr, kvænj og tykje». Det kommer seg etter hvert, supplerer Jorun Morken.
Litt krevende dialekt til tross, Yurii har kommet langt med norsk-egenskapene siden han kom til Norge sommeren 2023. Så langt at det nå altså er på tide å fordype seg i dialekta.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP