Kubjella UB finner du i Kurantgården:

– Alt er hjemmelaget

ELEVBEDRIFT: Danylo, Oleksandr og Illia har sammen startet elevbedriften Kubjella UB. De blir å finne i kurantgården fredag og lørdag. Illia var ikke særlig interessert i å bli tatt bilde av.

Oleksandr, Danylo og Illia er alle opprinnelig fra Ukraina og går nå på Røros videregående skole. Under Julemarked Røros står de i Kurantgården med egen bedrift, Kubjella UB.

Publisert Sist oppdatert

– Hvorfor navnet Kubjella?

– Vi syntes det var fint og passende. Det kommer fra Røroskua, forteller Oleksandr, som selv har bodd på Røros i to år allerede.

Kaker, kjeks og julekranser

Bedriften deres selger hjemmelagde kaker og kjeks.

– Ja, alt er hjemmelaget. Vi har bakt selv på skolekjøkkenet, bekrefter Oleksandr.

I bua i Kurantgården ligger det poser med sjakkruter og brune pinner, og store pepperkakehjerter på et fat, med tilhørende strøssel.

– I tillegg selger vi luer, pannebånd og julekranser, opplyser Oleksandr.

– Hvordan føles det når kundene kommer hit og sier «det skal jeg ha» og peker på noe dere har laget?

- Da blir vi naturligvis glade, sier Oleksandr og ler.

- Vi har ikke solgt så mye ennå, for det har ikke vært særlig mange innom tidligere, men i dag er det bedre. I går var det lite folk, men i dag går salget bra – til at det er en ungdomsbedrift. Det er uansett en artig erfaring å selge det vi har laget selv, fortsetter han.

Julegave til mamma

Ungdomsbedrifter, som Kubjella UB, er en del av et pedagogisk program i regi Ungt Entreprenørskap. Ungdomsbedriftene startes og avsluttes i løpet av ett skoleår, kan ikke ha omsetning større enn 140.000 kroner og kan ikke pådra seg gjeld. Alle ungdomsbedrifter må registreres i Brønnøysundregistrene, akkurat som ordinære bedrifter. Opplegget med ungdomsbedrifter er altså en måte å gjøre ungdom klare til å starte egne bedrifter når de er ferdige med utdanningsløpet.

– Hva skal dere bruke pengene dere tjener til?

– Vi tenker å dele dem mellom oss, sier Oleksandr.

– Har du planlagt å kjøpe noe artig?

– Det blir kanskje en ekstra fin julegave til mamma.

.

Powered by Labrador CMS