Russetid i endring:
– Det føles mer riktig å feire når man faktisk er ferdig
Russepresident Ask Sødal og avdelingsleder Øyvind Sirnes er spent på ny russetid.
Erica Gullerud
Tradisjonelt har mai-lufta på Røros vært fylt av både eksamensnerver og rulling. Nå flyttes russetida for å skjerme eksamensperioden, men endringa skaper både glede og hodebry ved Røros videregående skole.
Røros-russen har i alle år holdt fast på tradisjonen om å feire fra 1. mai til nasjonaldagen. I år blir det derimot endringer. Med eksamensdatoer som er flyttet fram, har russen og skoleledelsen måttet ta grep for å sikre både russetid og eksamener.
Avdelingsleder ved studiespesialisering og eksamensansvarlig, Øyvind Sirnes, har observert fenomenet fra utsida i over 30 år. Han var selv russ i 1990, og ser at mye har endret seg siden den gang.
– Jeg husker det som et positivt minne, men de siste tiårene har det tatt av og blitt veldig kommersielt. Det er mange aktører der ute som vil tjene penger på ungdommen, sier Sirnes til Fjell-Ljom.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP