Utbygginga ved Rørosmuseet på under sju minutter:

– Vi har behov for mer areal

Museene i Sør-Trøndelag, Rørosmuseet og Pir2 er godt i gang med planarbeidet for utbygginga i og rundt Smelthytta i Røros. I videoen over får du prosjektet forklart på under sju minutter. Flere bilder fra prosjektet ser du under.

Publisert Sist oppdatert

Høringsfristen i denne runden er 8. september. Rørosmuseet har oppretta en egen side der du finner mer informasjon om prosjektet.

Det er viktig å understreke at alle illustrasjoner og planer  du ser under, er på skissestadiet. Den endelige utbygginga avhenger av både tillatelser fra Røros kommune og den økonomiske rammen til prosjektet. Alle illustrasjoner er fra Pir2 og Rørosmuseet.

GAMLE DAGER: Bildet viser hvordan det så ut i etterkant av en av brannene i Smelthytta.
ÅPNES OPP: Arkitektene ser for seg å åpne opp Smelthytta mer, slik at kalddelen blir mer synlig for publikum som kommer inn hovedgangen. Illustrasjonen viser dagens resepsjon og restaurant i ny drakt.
GÅAVSTAND: Noe av tanken med plasseringen av nybygget til nord for Smelthytta er at det skal være i kort gåavstand til tilbudet som finnes i Smelthytta.
NY LØSNING: Tanken er å åpne opp Smelthytta mer for publikum. Blant annet skal kalddelen bli mer synlig, og den kommer sannsynligvis til å endres en del. Arealene som nå huser kontorer blir publikumsområder.
SMELTHYTTA NÅ: I dag huser Smelthytta mange kontorer. Ønsket er å flytte disse til nybygget.
NYBYGG NORD: Det nye bygget som skal ligge nord for Smelthytta er tenkt å huse alle kontorplassene som finnes i Smelthytta. I tillegg skal det huse et lokale for arrangementer der Rørosmuseet inviterer publikum.
TRADISJONELT: Nybygget nord for Smelthytta skal, etter planen, bygges i tre, og det skal brukes tradisjonelle byggeteknikker.
GAMLE BYGG: Bildet viser gamle bygg, som tidligere stod rundt Smelthytta, uthevet i rosa.
NYBYGG: De nye byggene plasseres på steder det har stått bygg før. Her er de uthevet i grønt.
Powered by Labrador CMS