Ålen Bilservice utvider:

– I snart to år har vi trodd at det sikkert roer seg snart, men det er fortsatt mye sene kvelder

De startet Ålen bilservice for ett og et halvt år siden med håp om å ha jobb for én person. Nå er de fire ansatte, har elever på utplassering, utvider lokalene og ansetter en fjerde mekaniker.

UTVIDER: Carl Fredrik Paasche og Jorun Morken eier og driver Ålen Bilservice. Nå skal de ta i bruk hele dette arealet som ligger inntil den eksisterende verkstedhallen og samtidig utvide staben med én ny mekaniker.
Publisert Sist oppdatert

– For å bevare husfreden og for at far i huset skal få treffe ungene, må vi ha flere hender. Vi trenger rett og slett flere folk, sier Jorun Morken, som sammen med samboer Carl-Fredrik Paasche eier og driver Ålen bilservice, humoristisk om bakgrunnen for nyansettelsen.

Én ny mekaniker

En helt vanlig fredag i november er det fullt kjør hos Ålen Bilservice. Anders Haseth og Odin Smestu, som begge er elever ved Røros videregående skole til daglig og nå er på utplassering på verkstedet, testkjører en ATV de har utstyr med belter, mekaniker Yurii Ihnatovych monterer ekstralys på en firmabil, mekaniker Ronny Tovmo har beleilig nok tatt seg fri når journalisten er innom og de to eierne har henholdsvis forsvunnet inn i hjulopphenget til en kassebil og bak skranken for å ta imot kunder. I tillegg er Erik Vivang og Per Oskar Morken i full gang med å rydde nye lokaler. Det har vært omtrent like hektisk her siden den første bilen rulla inni verkstedhallen. Da Ålen bilservice åpna dørene i månedsskiftet april-mai 2024, var målet at eier Carl-Fredrik Paasche skulle ta med seg jobben som mekaniker fra Børsa til Ålen og ha nok oppdrag til å livnære seg selv. Det gikk ikke helt som planlagt.

– Nå er vi tre mekanikere og jeg som er 100 prosent på kundemottak. I snart to år har vi trodd at det sikkert roer seg snart, men det er fortsatt mye sene kvelder på meg og gubben, sier Morken.

Planen er å ansette én mekaniker til i en 100 prosent stilling og utvide lokalene kraftig.

FORDYPET: Carl Fredrik Paasche har fordypet seg i bakre hjuloppheng til en kassebil som er inne til reparasjon.
HJELPENDE HÅND: Erik Vivang, kameraten til Carl Fredrik, har tatt seg fri fra jobb for å være med og gjøre i stand den nye verkstedhallen. – Han stod opp tidligere enn han gjør når han skal på jobb, bare for å være med oss, sier Morken.
I GANG: Ryddejobben for å gjøre verkstedhallen klar til bruk, er allerede godt i gang. Erik Vivang, på trucken, og Per Oskar Morken flytter tunge gjenstander for å gjøre plass. Huseier David Engan, til venstre, følger med slik at alt går riktig for seg.

To på utplassering

En jevn økning i oppdragsmengden er årsaken til at de trenger enda en mekaniker.

– Han kan få begynne i morgen om han vil. Utdanning som mekaniker er en fordel, men du kommer langt mer erfaring, interesse og at du kan faget. Om du har sertifisering innen PKK, periodisk kjøretøykontroll, er det en stor fordel. I dag er det bare Carl som er utdannet til det, sier Morken.

Ifølge de to på utplassering, blir du kastet rett uti første dagen.

– Første dagen skifta vi belter på ATV-en som står ute, sier Smestu.

– Ellers har vi gjort oljeskift, tatt service på biler og skifta filter under oppsyn av Carl. Mest tid har vi brukt på opplæring og observere de andre mekanikerne, sier Haseth.

– Hvordan endte dere opp her på utplassering?

– Vi bad om å få komme hit, sier Smestu.

– Vi ringte Jorun og spurte om vi kunne få lov til å være her 14 dager, sier Haseth med et smil.

– Jeg sa naturligvis ja med en gang. Vi er avhengig av rekruttering, så det er viktig for oss å ta imot praksiselever, sier Morken.

Mens staben øker med 25 prosent, satser de på en dobling innen et annet område.

GJENGEN: Nesten alle mekanikerne og litt til var på plass fredag formiddag. Fra venstre: Anders Haset, Odin Smestu, Yurii Ihnatovych, Carl Fredrik Paasche og Jorun Morken. Mekaniker Ronny Tovmo hadde fri.

Sparer tid på flere bukker

For med flere ansatte og økt oppdragsmengde, kommer behovet om mer plass også.

– Vi trenger mer armbåggådrag, er den enkle forklaringa Paasche gir.

– Vi skal utvide slik at vi får dobbelt så stor plass, og vi skal sette inn flere løftebukker, utdyper Morken.

– I dag har vi tre mekanikere, tre plasser og tre løftebukker. Når vi blir én mann til, må vi ha én bukk til og minst én til i reserve, sier Paasche.

– Om noen kommer innom med en ulyd, er tanken at vi har løftebukker ledig slik at vi kan kjøre inn bilen med en gang og sjekke hva som er feil, sier Morken.

– Og om vi for eksempel bruker fem timer på å skru ifra hverandre og så ikke har delen inne, vil vi slippe å skru bilen sammen igjen, kjøre den av bukken for å gi plass til en annen bil og så gjenta prosedyren når vi får delen. Dette er timer vi ikke kan ta betalt for, sier Paasche.

SKRYT: Mekaniker Yurii Ihnatovych er fra Ukraina og har funnet seg godt til rette på Ålen Bilservice. Den største usikkerheten er situasjonen i hjemlandet. Her får han skryt for arbeidet han gjør. Fra venstre: Yurii Ihnatovych, Jorun Morken, David Engan, Anders Haseth og Odin Smestu.

Utvider verkstedet

Utvidelsen av verkstedet skjer ved at de tar i bruk arealet som ligger rett inntil dagens verkstedhall.

– Vi kommer til å rive en vegg og gå videre innover i verkstedbygget, sier Morken og viser veg inn i det som snart blir verkstedhall.

– Med denne utvidelsen får vi totalt over 500 kvadratmeter verksted, sier Paasche.

– Det betyr at dere blir værende i lokalene dere har nå?

– Vi har lagt ned såpass mye tid og arbeidstimer her, og vi har en veldig grei utleier, så her blir vi. Selv om vi ikke ligger helt langs vegen, synes jeg vi er godt plassert sammen med mange andre bedrifter her i Ålen. Det virker i hvert fall ikke som det er noe problem for folk å finne fram, sier Morken og ler.

RIVES: Veggen som skiller dagens verkstedhall fra den nye må rives. Det skjer om ikke veldig lenge, for planen er å ha de nye lokalene klare rett over nyttår.

Ei solskinnshistorie

Utvidelsene skjer ved hjelp av midler de har spart opp i drifta.

– Vi tenker at målet ikke skal være å sitte igjen med mest mulig under puta, men i stedet lønne ansatte, ta ut lønn til oss selv og tilbakeføre resten til bedriften, som vi skal gjøre nå, sier Morken.

Det gjør at de har råd til både utvidelser av verkstedet, installering av flere løftebukker, innkjøp av nytt utstyr og installering av varmepumper. I tillegg skal huseier bytte vinduer i løpet av byggeperioden.

– Nå holder vi på selv på ettermiddagene og får god hjelp av venner og familie. Det vi ikke rekker setter vi bort til lokale bedrifter, sier Morken.

De er fullstendig klar over rollen sambygdingene har spilt i suksessen deres.

– Det er jo egentlig ei solskinnshistorie. Det er superartig å skape sin egen arbeidsplass og jobbe for seg selv, og vi er veldig fornøyde med at bygdafolket er så fornøyde og fortsetter å bruke oss. Vi er veldig takknemlige for dem. Også må jeg si at karene utfører magi på verkstedet hver dag. De er så flinke og jeg er så imponert over alt de får til, sier hun med et stort smil.

Powered by Labrador CMS