REAGERER: Meieribestyrer Trond V. Lund ved Rørosmeieriet reagerer kraftig på at Landsbruksdirektoratet har vedtatt å stoppe utbetaling av distribusjonstilskudd til meieriet. – Jeg er helt matt og stiller meg utenforstående til avgjørelsen, sier Lund. Arkivfoto: Nils Kåre Nesvold
Reagerer på stopp i støtte til Rørosmeieriet: Ordfører Elgaaen vil følge opp saken
– Dramatisk og uforståelig
Landbruksdirektoratet har vedtatt å stanse utbetaling av distribusjonstilskudd til Rørosmeieriet. Det betyr mellom sju og åtte millioner kroner i årlig tap for meieriet. – Uforståelig, sier meieribestyrer Trond V. Lund.
Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.
Tilskuddet, som ble innført i 2004, er en del av prisutjevningsordningen for melk. Hensikten med tiltaket har vært å redusere kostnadsulemper som konkurrentene til Tine har ved distribusjon av flytende melkeprodukter.
– Landbruksdirektoratet har etter en gjennomgang og vurdering kommet fram til at Rørosmeieriet og Q-meieriene ikke lenger oppfyller det grunnleggende vilkåret i prisutjevningsforskriften om vesentlig høyere distribusjonskostnader enn Tine, skriver direktoratet på sine nettsider.
Vedtaket trer i kraft allerede 1. november.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP