Robin blant topp tre til Ibelin-prisen

Tre ungdommer er igjen i kampen om den første Ibelinprisen – årets rollemodell innen gaming, deriblant rørosingen Robin Garberg Hagen. 

Publisert Sist oppdatert

Medietilsynet deler ut prisen onsdag 12. november, og en av de tre finalistene vil motta en statuett av reven til Mats «Ibelin» Steen for sin innsats som rollemodell i sitt gamingmiljø.

Faren til Mats, Robert Steen, er leder av juryen. Han forteller at de har klart å sikte inn de tre kandidatene fra et sterkt felt av positive spillere.

– Det var 15 nominerte, og de er alle vinnere. Når vi allikevel har valgt ut tre finalister, så er det fordi juryen har merket seg spesielt ved det samvirke disse tre har skapt mellom seg, sin fritidsklubb og storsamfunnet i arbeidet med å skape trygghet og inkludering på spillarenaene. Det er intet mindre enn imponerende, slår han fast.

Fungerende direktør i Medietilsynet, Hanne Sekkelsten, er imponert over alle de nominerte, og enig med Steen i at Ibelinprisen har mange vinnere.

– Intensjonen med prisen er jo at den skal løfte fram positive forbilder som bidrar til en trygg og inkluderende dataspillkultur, og til å forebygge utfordringer knyttet til spilling. Det har prisen allerede gjort – før den deles ut – ved å vise representanter for god spillkultur i hele Norge, sier hun.

Ser andre og hjelper når det trengs

Ragna Kjønås Rennehvammen (18) er nominert av sin lokale klubb Færder fritid på Nøtterøy. Robin Garberg Hagen (17) fra Røros er løftet fram av det heldigitale spillfellesskapet Rubinen. William Rømma (14) er, til tross for sin unge alder, en sentral medspiller hos og nominert til Ibelinprisen av eFIKS Gaming i Stjørdal.

Felles for de tre ungdommene er evnen og viljen til å se og hjelpe andre, og at de nettopp er veldig gode rollemodeller ved å skape trygghet og inkludering i sine miljøer. 

– Jeg er både stolt og rørt over å ha fått lede juryen som skal dele ut historiens første Ibelinpris til en ungdom som virkelig har vist seg fram som en rollemodell i året som har gått. En rollemodell som bidrar til en trygg og inkluderende gamingkultur. Stolt fordi denne viktige prisen bærer avatarnavnet til min sønn, som brukte mye av sin tid i spillverden til å hjelpe andre. Rørt over alle de fantastiske historiene og ungdommene som bruker så mye av sin tid til akkurat det samme, sier Steen.

Stolte finalister

De tre finalistene er alle stolte av å være nominert og å ha blitt plukket ut til finalen. Alle uttrykker stor takknemlighet overfor miljøet de bruker så mye av sin tid på.

– Rubinen er det første stedet hvor jeg føler at jeg fant min plass. Jeg er en forkjemper for at det er bedre å møte folk i virkeligheten, men hvis det ikke går, så må det finnes alternativer. Her fikk jeg ansvar, og fikk vist at jeg fikk til noe. Det viktigste for meg er at folk føler seg velkommen. Uansett hvem de er, skal de vite at de hører til her, sier Robin Garberg Hagen til Medietilsynet. 

Bak Rubinen står en idé om å skape et annerledes sted for barn og unge som spiller på nett. Spillklubben ble startet i 2023 av Hanne Bratli Elseth og har på kort tid vokst til et levende, digitalt miljø med over 600 medlemmer på plattformen Discord.

– Vi ville lage et sted der barn og unge ikke blir kasta ut når de gjør feil, men heller får veiledning, har Elseth tidligere fortalt i Fjell-Ljom.  

Tok ansvar

Robin Garberg Hagen kom til Rubinen i august 2023. Som mange andre hadde han opplevd at skolen og det sosiale livet ikke alltid fungerte slik det burde. I Rubinen fant han både trygghet og tillit.

– Jeg fant klubben gjennom folk jeg kjente på nettet. Jeg likte konseptet, men tenkte at det sikkert var vanskelig å holde motivasjonen oppe. Men jeg tok feil. Her ble det et sted å høre til, sier han.

Etter hvert tok Robin på seg mer ansvar, først som hjelper, og nå som administrator. Han har fått ansvar for det tekniske, som drift av servere, backuper og oppdateringer i Linux.

– Jeg måtte lære meg mye jeg ikke kunne fra før. Jeg begynte med null kunnskap om Linux, men lærte fordi det måtte gjøres. Nå klarer jeg det meste selv, sier han med et smil.

Prisutdeling strømmes hos Medietilsynet

Den første Ibelinprisen deles ut i Fredrikstad onsdag 12. november i forbindelse med Ungdom og fritids landskonferanse. Den unge vinneren får en statuett av reven til «Ibelin» og gaming-utstyr, mens klubben får diplom og 50 000 kroner til dataspillaktivitet eller utstyr.

Prisutdelingen vil bli strømmet på utdelingens arrangement på Medietilsynets nettside og på Ibelinprisen.no.

Medietilsynet som står bak Ibelinprisen i samarbeid med Stikkontakten gamingsenter, Gamingkontakten og Ungdom og fritid.

Ibelinprisen er forankret i Regjeringens handlingsplan mot spilleproblemer.

Powered by Labrador CMS