Kan ikke si når Røros får forsterket ekom

VIL HA BEDRE EKOM: Stormen Amy tidligere i høst tok både strøm og mobildekning i mange timer i vår region. Nasjonal sikkerhetsmyndighet (Nkom) vil derimot ikke forskuttere hvor fort Røros kan få forsterket ekom.

Røros kommune har bedt Nkom om å bli inkludert i videre planlegging for forsterket ekom, men Nasjonal sikkerhetsmyndighet (Nkom) vil ikke angi når det kan skje.

Publisert

Det var stormen Amy tidligere i høst som fikk kommunen til å trykke på den store knappen, etter at mobilbasestasjonene falt ut etter få timer. Store deler av regionen var dermed uten mobildekning og nødnett. 

– Vi må få bedre og lengre batteridrift på basestasjoner for mobilnettet. I forbindelse med strømbruddene opplevde vi at mobildekninga etter hvert forsvant, og for mange varte denne situasjonen lenge. Dette har selvsagt et stort alvorlig potensial, knyttet til liv og helse, beredskap, sikkerhet og hverdagen vår, påpekte fungerende ordfører Christian Elgaaen (SV) etter krisen, og har en klar forventning om at basestasjoner i kommunene i regionen blir utstyrt med batterier eller andre løsninger som kan sørge for dekning ved strømbrudd betydelig lengre enn to til fire timer. 

Bedre sikring

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS