Opprop mot vaksinekravet i Femundløpet 

PROTESTERER: Niklas Rogne er en av hundekjørerne som har signert oppropet som setter ned foten mot vaksineringskravet til årets VM i langdistanse hundekjøring under Femundløpet.

Flere av de mest kjente profilene i hundekjørermiljøet går nå ut med et felles opprop mot kravet til rabiesvaksine i Femundløpet. 

Publisert

I oppropet, som er signert av blant andre Niklas Rogne, Thomas Wærner, Birgitte Næss, Henrik Feragen og Robert Sørlie, sier hundekjørerne klart ifra om at de opplever et nasjonalt forbund som ikke jobber for sine medlemmer, og vurderer å opprette et eget forbund. Oppropet skal oversendes Femundløpet, Norges Hundekjørerforbund og IFSS fredag. Kjørerne oppfordrer flere til å bli med og signere oppropet. 

– Vi vil med dette fremme følgende krav til Femundløpet, NHF og IFSS. Fjern krav om rabiesvaksine for Femundløpet 2025. Vi er bekymret for at denne avgjørelsen vil føre til at mange påmeldte deltakere trekker sin påmelding, skriver hundekjørerne i oppropet. 

Lørdag 30. november publiserte Norges Hundekjørerforbund (NHF) i en pressemelding at det vil bli pålagt krav om rabiesvaksine for alle distanser på Femundløpet 2025. Dette på tross av tidligere informasjon gitt fra NHF og Femundløpet 26. oktober om endelig avgjørelse med et Femundløp uten krav om rabiesvaksine. 

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS