Forsvarsministeren imponert over utdanninga av ukrainske soldater: 

– Kunnskapen vi får er svært verdifull

Forsvarsminister Tore O. Sandvik ukrainske droneoperatører
TAKKET: Forsvarsminster Tore O. Sandvik hilste på de Ukrainske soldatene i Operasjon Gungne – Takk for den kampen dere tar og takk for at dere gir oss kunnskap, sa han blant annet. Her snakker han med den ukrainske droneoperatøren «Mark« (t.v) og Technik» (t.h) ved hjelp av tolk (med tyggen til). En norsk instruktør står ytterst til venstre.

Forsvarsminister Tore O. Sandvik lot seg tydelig imponere da han fredag besøkte Operasjon Gungne for å få vite mer om den nye droneutdanninga som blant annet skal foregå i Holtålen.  

Publisert Sist oppdatert

– Vi har foreløpig ingen planer om å kjøpe tilbake Løvåsen leir per nå, men vi er veldig glade for at vi kan bruke den, og bruken vår kommer til å fortsette.

Det sa forsvarsminister Tore O. Sandvik på spørsmål om hvem som bør eier det gamle HV-senteret i Haltdalen da han besøkte Operasjon Gungne fredag. 

– Vi lærer av de beste

norsk droneinstruktør
En av de norske droneinstruktørene gjør seg klar for å vise droneflyging for forsvarsministeren og pressen.

Denne uka ble det kjent at Forsvaret skal trene opp ukrainske dronepiloter i Haltdalen. Sandvik besøkte Operasjon Gungne for å få vite mer om hvordan droner skal brukes i utdanninga. På Værnes Garnison fikk han møte både norske og ukrainske droneoperatører da Forsvaret for første gang demonstrerte hvordan de trener på bruk av kampdroner.

drone
Under treninga gjelder det å styre drona med granaten forbi og gjennom ulike hindre fram til målet der den kan påføre fienden store tap.
ukrainsk og norsk droneinstruktør
Dronene er såkalt FPV-droner, det vil si at de har kamera og droneoperatøren styrer drona ved hjelp av briller med skjerm.

– Vi lærer av de beste, og jeg er imponer over det jeg har sett her i dag. Droner har blitt en avgjørende faktor i moderne krigføring, derfor er jeg glad for at ukrainske droneoperatører kommer til Norge og overfører sin kunnskap til oss, den er svært verdifull,  sa forsvarsministeren etter oppvisninga som foregikk i en av hangarene. Der trener soldatene på å styre dronene forbi ulike hindre og fram til målet.

Ukrainsk drone
Denne vil du ikke møte. Slik ser en av dronene som ble demonstrert ut. Den er av ukrainsk opprinnelse. Når granaten montert under er armert kan den slå ut et panseret kjøretøy.

Først skal ukrainerne overføre sin ferske kunnskap om bruk av droner på slagmarka til Forsvaret, før norske instruktører bruker kunnskapen til å trene ukrainerne til en mest mulig effektiv og strategisk bruk av det effektive våpenet.

Ukrainerne har ettertraktet kunnskap

Forsvarsminister Tore O. Sandvik
Forsvarsminister Tore O. Sandvik møtte fredag pressen på det som var Forsvarets første demonstrasjon i av hvordan droner kan brukes i strid. Sjef for HV-12, oberst Marianne Eidem tok imot ministeren.
En av de norske droneinstruktørene forklarer forsvarsminister Tore O. Sandvik hvordan man kan styre drona med en fjernkontroll med en stor og oversiktlig skjerm.

– Ja, vi driver mye med erfaringsinnhenting. I samråd med Ukraina har vi satt sammen et kurs med ukrainske konsepter som vi så har satt inn i norske rammer, forklarer en instruktør og troppssjef som kaller seg Lars.

– Ukrainerne virker jo som om de er svært gode på bruk av droner. Hva er det viktigste vi lærer av dem?

– Vi lærer veldig mye på de tekniske områdene. På alt fra komponert nivå og hele vegen opp til taktisk nivå. Vi ser mye på hvordan de driver med innovasjon og utvikling. Ikke bare i industrien, men også i ute i feltet.

troppssjef droneinstruktør
«Lars» opplyser at han er troppssjef og droneinstruktør i Operasjon Gungne
Forsvarsminister Tore O. Sandvik ukrainske droneoperatører
Forsvarsminister Tore O. Sandvik hilste på de ukrainske droneoperatørene i Operasjon Gungne. Her ved «Technik» (i midten) og «Mark» (til høyre).

En annen del opplæringas foregår i klasserom, der norske og ukrainske operatører øver seg på å styre virtuelle droner i simulatorer. En norsk instruktør viste forsvarsministeren og pressen hvordan han elegant styrte en drone over slagmarka og inn i en bygning der en av fiendens kampvogner skjulte seg. Den ble effektivt tatt ut. Deretter fikk forsvarsministeren prøve seg.

Fikk sjøl prøve

Forsvarsminister Tore O. Sandvik.
Forsvarsministeren fikk både prøve å fly drone i simulator og teste brillene som droneoperatørene bruker på slagmarka.

– Når jeg prøver dette selv, blir jeg skikkelig imponert over det du klarte, utbrøt ministeren etterpå og kunngjorde at han sjøl har mest erfaring med å spille Fifa.

Instruktørene forklarte at droner er blitt svært viktige på slagmarka i Ukraina, blant annet fordi de er mer presise enn og treffsikre enn artilleri. En drone armert med en granat kan styres direkte fram til et spesifikt utvalgt mål og ta ut både personell og pansrede kjøretøy.

Kaptein Jørstad i Operasjon Gungne beskrev tidligere denne uka til Fjell-Ljom det kappløpet som handler om å ha den beste droneteknologien og etterlyste en oppmyking av regelverket.

Drone
Dronene som brukes i krigen kan veie alt fra noen få gram, som denne, til flere hundre kilo.

– Arbeides det på departementsnivå med å forenkle reglene for testing og godkjenning av droner?

– Reglene er der av veldig gode grunner, men vi jobber nå for å forenkle regelverket for militær trening og bruk av det, og også legge til rette for at forsvarsindustrien skal kunne utvikle løsninger. Vi skal også bli gode på elektronisk krigføring, ved å ødelegge styringssystemene deres og gjøre det miljøet de flyr i, uleselig for dem, sa Sandvik.

Ikke sovet i timen

ukrainsk droneoperatør
En av de ukrainske droneoperatørene gjør seg klar for å fly drone.

– Russerne trener med kampdroner få kilometer fra ned norsk riksgrensa. Ifølge oberstøytnant Palle Ydstebø ved Krigsskolen ligger Norge en generasjon bak i bruken av droner. Har regjeringa sovet i timen?

– Utviklinga i Ukraina har kommet siden starten av krigen i 2022. Så der er det veldig mange land som ligger etter det som skjer på slagmarka i Ukraina, men Norge er en av de aktørene som ligger langt fram. Vi trener med droner og vi lærer veldig tett av det ukrainerne gjør. Vi integrerer bruk av droner i alle våpenplattformer. Så skal vi gå gjennom regelverk som gjør at vi kan sette av områder for å gjøre treninga enklere å få til.

Powered by Labrador CMS