Må sette opp brakkerigg:

– Skoledrift i august er uaktuelt

BEFARING: Holtålen-ordfører Dag Knudsen (t.v.) fikk ei omvisning av enhetsleder bygningsdrift, Jørand Bakås Gjersvold, i den vannskadde bygningsmassen til Hov skole. Her er de i korridoren i første etasje. Til høyre ser du sikringsskapet der en kortslutning som følger av fukt utløste brannalarmen.

Vannskadene på Hov skole er større enn først antatt. Nå har prosessen med å få satt opp brakkerigg blitt satt i gang.

Publisert

Enhetsleder for bygningsdrift i Holtålen kommune, Jørand Bakås Gjersvold, forteller at vannskadene på Hov skole er såpass omfattende at det ikke blir mulig å ha skoledrift for alle trinn i skolebygget fra høsten. 

– Vi hadde en tekniker inne der forrige uke og fikk noen foreløpige signaler. Jeg hadde en lengre samtale med takstmann i går. Skadene er mer omfattende enn det kunne se ut som i starten. Tørkeprosessen vil ta lengre tid enn vi har sett for oss, sier Gjersvold. 

Han har foreløpig ingen tidsaspekt for når det er ferdig tørka. 

– Skoledrift i august er uaktuelt. Det er ikke sjans. Vi hadde et håp om at ordinære klasserom skulle kunne være i drift fra august, men nå jobber vi sammen med forsikringsselskapet for å finne alternative løsninger. 

Fra høsten blir det mest sannsynlig en brakkerigg for elevene i 3.–10. trinn. SFO og 1. og 2. trinn vil kunne være i den eksisterende bygningsmassen.

– Hva kan du si om skadene? 

– Det har trukket mye vann inn i tørr betong og teglsteinskonstruksjonene. Det tar vanvittig lang tid å tørke ut. 

Gjersvold sier at rivingsprosessen ikke vil starte før en midlertidig brakkerigg er på plass. 

– Hovedprioriteten er å få på plass en brakkerigg. 

Når rivingsarbeidet kan starte, må om lag 2.400 kvadratmeter gulv rives opp. 

– Det er en betydelig kostnad. I tredje etasje er det stort sett gulvbelegget. Skadene er verre lenger ned. Vi har ikke åpna himlinga enda. Man får ikke tørka der før det har blitt åpna opp, men det skjer ikke før brakker er på plass. 

Powered by Labrador CMS