MÅ TENKE NYTT: Adm. Dir. Arnt Sollie i Ren Røros sier det er på tide å tenke nytt for å utnytte kapasiteten i nettet og unngå å overinvestere i strømnettet. Arkivfoto: Nils Kåre Nesvold
MÅ TENKE NYTT: Adm. Dir. Arnt Sollie i Ren Røros sier det er på tide å tenke nytt for å utnytte kapasiteten i nettet og unngå å overinvestere i strømnettet. Arkivfoto: Nils Kåre Nesvold

Rørosinger får mulighet til å teste smarte strømløsninger:

– Vil gi billigere strøm

I tre år framover skal Røros være testområde for nye og smarte strømløsninger gjennom prosjektet «Ren Respons». Hva innebærer dette for deg og meg, og hvorfor setter Ren Røros i gang dette prosjektet? Vi har utfordret adm. dir. Arnt Sollie i Ren Røros.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.

12. mai ble det kjent at Ren Røros, TrønderEnergi, Equinor og Powel går sammen og lager en storskala testarena for ny energi- og klimateknologi og innovative energisystemer - på Røros.

Prosjektet Ren Respons skal gå over tre år og har et budsjett på 30 millioner kroner. Enova bidrar med omtrent 11 millioner kroner. Hvor mye Ren Røros bidrar med, ønsker ikke Arnt Sollie å fortelle i detalj.

– Vi bidrar med en vesentlig del, men er ikke største aktør. Vårt bidrag er mye egeninnsats i prosjektet, og vi har allerede arbeidet et par år for å få det til. Det jeg kan si er at dette er et hyggelig prosjekt og en god nyhet for Røros og Ren Røros, sier Sollie.

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS