Arngeir Berg. Foto: Privat
Arngeir Berg. Foto: Privat

Den bluferdige bjørnen

Arngeir Berg er pensjonert lektor som i dag er bosatt i Trondheim. Han har skrevet en rekke bøker, og den siste boka som kom i 2020 var Trærnes magiske kraft. Nå skriver han ukentlig i Fjell-Ljom under vignetten Arngeirs hjørne. Bergs oldefar var for øvrig Olav O. Berg som startet Fjell-Ljom.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.

Helt opp mot 1900-tallet har det eksistert forestillinger om at bjørnen var ute etter fosteret til gravide kvinner. Det eneste middelet for seterjentene til å komme seg unna, var å lette på stakken og blotte seg. Det gikk kjapt, for den gangen var det ikke vanlig med undertøy. Og når han fikk se det «unevnelige» på den tida, ville bjørnen luske beskjemmet bort.

I et gjeter-rim fra Setesdal heter det at når bjørnen var truende, løftet budeia på stakken, blottet underlivet og sa: «Bjørn bessi, koss e ditt av dessi?». Da ble bjørnen skamfull og dro sin kos.

Ø. Hodne referer ei beretning fra Øvre Eksingedal i en av sine bøker hvor en bjørn hadde vært for nærgående mot ei ung jente. Da tok hun opp stakken sin «og synte han både for og bak. Og så sa ho: no ser du meg her; so snudde ho seg: no ser du meg der. Då skjemdest han og grein og for. For bjødnen har tolv manns vit.» Om det var fordi kvinnfolka ble dobbelt så store når de dro opp stakken på begge sider, eller det var fordi bjørnen var spesielt klok, skal være usagt her.

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS