Stabil arbeidsledighet i Trøndelag:
Nesten like mange ledige jobber som folk
Mars-tallene viser at arbeidsledigheten i Trøndelag er lav, samtidig som det er en stor økning i antall ledige jobber.
Marit Langseth
Arbeidsledigheten i Trøndelag holder seg stabil fra februar til mars, justert for normale sesongvariasjoner. Samtidig er det en stor økning i antall utlyste stillinger i mars.
De sesongjusterte tallene viser at ledighet i Trøndelag er på 1,9 prosent. Til sammenlikning er ledigheten i landet 2,1 prosent. I løpet av den siste måneden har antall helt ledige økt med 162 personer, mens antall delvis ledige har økt med 116 personer i Trøndelag viser de sesongjusterte tallene.
På Røros er 0,7 prosent av arbeidsstyrken ledige, mens tallet for Holtålen er 0,8, tilsvarende åtte personer.
– Arbeidsledigheten i Trøndelag er lav og stabil. I mars ser vi en økning i antall utlyste stillinger på 31 prosent sammenliknet med mars i fjor. Det tyder på et arbeidsmarked med stor etterspørsel etter arbeidskraft, noe som gir gode muligheter for å få seg jobb. Mange av de ledige stillingene finner vi innen helse, pleie og omsorg, men vi ser en økning i de fleste yrkesgrupper. Det er tre yrkesgrupper med nedgang i utlyste stillinger, bygg og anlegg er en av dem. Det er mye usikkerhet i verden for tiden som også påvirker norsk økonomi og som får betydning for arbeidsmarkedet, sier Torbjørn Aas, direktør i Nav Trøndelag i en pressemelding.
Digital 5 uker for
5 kroner
5,-
KJØP
Digital
1 måned
170,-
KJØP