Noe lærdom kan en forhåpentligvis trekke etter denne stormfulle, illsinte damens besøk
TREFALL: Amy gikk hardt utover mye av den strømførende infrastrukturen. Blant annet vegbelysninga nederst i Hollabakken på fylkesveg 30 i Ålen.Marius Haugan Lillegjære
Lars-Erik MoxnessLars-ErikMoxness
PublisertSist oppdatert
Dette er et leserinnlegg. Meninger i teksten står for skribentens regning.
DEBATTANT: Lars-Erik MoxnessPrivat
Amy har vært på besøk – også i Holtålen kommune. Kommunen fant ut at de måtte sette krisestab forhåpentlig med bakgrunn i en ROS-analyse gjort for lenge siden, i alle fall etter 2011 skulle en tro.
Hvordan gikk egentlig dette? Bra eller mindre bra?
Noe lærdom kan en forhåpentligvis trekke etter denne stormfulle, illsinte damens besøk. Det er fristende å gå gjennom alles spesifikke ansvar når slike besøk skjer. Fristende å snakke om at det ikke er det minste merkelig at mange mener såkalte «sterke, handlekraftige menn» må til, som Trump, Erdogan, Netanyahu, ja, til og med Putin, hvis noe skal bli gjort. Sant er det åpenbart at dagens norske, politiske ledelse er ikke særlig handlekraftig i alle fall. Fristende er det å snakke om TENSIO, som troner øverst på statistikkens trone over nettleverandører når det gjelder strømbrudd, og deres plikt til legge og vedlikeholde strømlinjer slik at minst mulig skade skjer når uværet setter inn. Men jeg skal begrense meg til å si noe om Holtålen kommune.
Da jeg sto opp halv seks lørdag morgen var strømmen borte. Jeg var ikke forbauset over det. Verre var det at telefonen viste at nettforbindelsen bare var EDGE og i praksis ikke var brukbar som kommunikasjonsmiddel. Fire timer backupkapasitet på mobilmastene! Ikke imponerende, Telenor.
Etter oppfyring av ovn og stormkjøkken ble kaffen kokt og det var tid til å spekulere over situasjonen. Var det Amy som sto bak mørket og kontaktløshet, eller var det Putin som var kommet på besøk til landet? Skulle jeg bære inn mer ved eller lade mauseren? Ikke godt å si når en er prisgitt telefon, internett og et ubrukelig DAB-system for å få nyheter.
Dessverre hadde jeg selv vært ubetenksom fredag og ikke fylt opp dieseltanken på bilen. Den var nesten tom. Litt ut på dagen lørdag tok jeg sjansen på en tur til. len. Kanskje var Amy snillere med ålbyggen enn oss i Haltdalen, men der var det heller ikke strøm, nett eller diesel å få tak på.
Annonse
Søndag formiddag syntes jeg det var på tide å skaffe seg bedre oversikt over situasjonen og vurderte at jeg antakelig kunne komme fram og tilbake til Røros med pen kjøring. Håpet om diesel og nett ble kronet med hell! Røros var «oppe og gikk». På veg til Røros ga telefonen fra seg lyd og det tikket inn en melding fra Holtålen kommune om at strømmen var borte og telefonforbindelsen nede. Riktig nok er jeg nok ikke den skarpeste kniven i skuffen, men såpass hadde jeg forestått selv helt siden lørdag morgen klokka halv seks.
Hva er det minste en kan lære av dette og hvordan bør Holtålen kommune oppdatere sine ROS-analyser?
1. Når strømmen blir borte så vet vi nå at mobilmastenes backup kun varer rundt fire timer. Tiltak: Strømaggregat for å lade opp batteriene, i alle fall på de mest kritiske mastene!
2. Når strømmen og mobilnettet blir borte over lengre tid og det er usikkert når den kommer i orden igjen (og FM-radio er byttet ut med ubrukelig DAB) må en få informert befolkninga om situasjonen og om hvordan en skal forholde seg hvis en trenger bistand I FORBINDELSE MED helse, brann eller annen alvorlig ulykke. Da holder det ikke å sitte i kommunehuset å sende tekstmeldinger – som ingen får – til innbyggerne. Tiltak: Noen må fysisk ut å melde fra til innbyggerne og kanskje be om at disse igjen melder fra til nærmeste nabo. I kommunen er det (for tiden) en god del militært personell som kunne ha gjort den jobben dersom kommunen selv ikke kunne stille folk.
3. Mandag var det knapt kjølevarer igjen i kommunens to butikker. En enorm mengde mat måtte antakelig kastes. Lørdag var butikkene stengt fordi strømmen var borte. I en situasjon, hvor strømmen blir borte like lenge eller enda lengre enn disse nesten to døgnene, må kommunen på forhånd ha diskutert med butikkene om hvordan en skal sørge for at innbyggerne likevel får handlet. Det er slett ikke umulig å la innbyggerne få handle selv om det mangler strøm. Det hadde til og med vært bedre å dele ut ferskvarer gratis enn å måtte kaste disse varene. Hva skal Holtålen kommune legge inn i sine ROS-analyser om dette?