Fremmer forslag i Stortinget om å beholde kreftrehabilitering hos Unicare:
– Forslaget behandles i januar eller februar
ENGASJERTE I SAKEN: Stortingsrepresentantene og Maren Grøthe (Sp) Lars Haltbrekken (SV) holdt mandag pressekonferanse om rehabiliteringstilbudet for kreftpasienter ved Unicare Røros.
Iver Waldahl Lillegjære.
Mandag holdt Lars Haltbrekken (SV) og Maren Grøthe (Sp) en pressekonferanse på Unicare Røros. De fremmer et forslag i Stortinget etter jul, der man går inn for å berge kreftrehabiliteringa.
Saken er til behandling i Helsekomiteen på Stortinget og forslaget skal fremmes på nyåret. Den eksakte ordlyden i forslaget et ennå ikke klar.
– Vi er glade for å få besøk. Kjempefint at dere kunne komme, vi setter utrolig stor pris på engasjementet, innleda daglig leder ved Unicare Røros, Carina Ødegård Øglænd, pressekonferansen med.
Lars Haltbrekken (SV) tok ordet og opplyste om årsaken til pressekonferansen.
– Kreftrehabiliteringstilbudet i Røros står i fare. Vi har jobba for å forsvare tilbudet tidligere også. For min del var det en av de første sakene som kommende storingsrepresentant i 2016. Da var LHL her, fortalte han.
Nyheten om at tilbudet ikke blir forlenga nådde Haltbrekken i høst.
Tok kontakt med Maren Grøthe (Sp)
– Fagmiljøet som er bygga opp både her og i Indre Fosen er sterkt. Jeg tok kontakt med Maren (Grøthe, red.anm.) og spurte om vi skulle se på saken.
Ifølge Haltbrekken har «trønderbenken» i Stortinget forsvart tilbudet, i tillegg til FrP og Høyre.
– Ap har indirekte sagt at de håper at tilbudet blir værende, påpeker han.
Mener Vestre er unnvikende
Haltbrekken utfordra helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) i spontanspørretimen for noen uker siden om akkurat denne saken og ministerens videre plan for tilbudet.
– Vestre innrømte at anbud kanskje ikke er den beste måten å sikre ulike rehabiliteringstilbud på og sa han skulle se på anbudsprosessen. Men da jeg i oppfølginga utfordra ministeren på om han ville gjøre noe konkret med Unicare Hysnes Fort og Unicare Røros er han unnvikende, i beste fall, mener stortingspolitikeren.
Han understreker at teksten i forslaget på bordet ikke er helt klar ennå, men at budskapet allerede er tydelig. Kvaliteten på tilbudene må telle aller mest.
– Vi fremmer et forslag der Stortinget vil be Regjeringa om å sikre videre drift av disse to kompetansemiljøene, sier Haltbrekken.
Har fremma et omfattende forslag
Grøthe la til at hun er bekymra for at dette kommende anbudet vil bety et stort kutt i rehabiliteringstilbudet i Helse Midt.
– Særlig fordi man går fra døgnplasser til kun dagtilbud og at man i tillegg reduserer viktige kompetansemiljø og arbeidsplasser som er bygget opp over flere år. Sp har allerede et forslag til behandling i Stortinget som handler om arbeidsretta rehabilitering.
Rett over jul fremmes forslaget i helsekomiteen i Stortinget, om at man må sikre bevaring av kompetansemiljøene, pluss at man må sette på en brems på hele anbudsprosessen i Helse Midt, ifølge Grøthe.
– Regjeringa har sagt at de skal lage en strategi for hele rehabiliteringsfeltet. Men den ligger fortsatt langt fram i tid. Vi mener dette er så store kutt at Stortinget bør engasjere seg, oppfordrer hun.
Forslaget behandles i januar eller februar
Hun mener at dagens helseforetaksmodell er med på å skape avstand mellom politikere, som beslutningstakere, og landets helsetilbud.
– Vi er også veldig bekymra for massive kutt som foreslås både her og i Helse Sør-Øst overfører mye ansvar over på kommunene blant annet. Framdrifta er at forslaget skal behandles i Stortinget snart og avgies og behandles i januar eller februar.
Grøthe håper flere av partiene som har engasjert seg i saken, blir med.
– Jeg har sett at både Høyre og Fremskrittspartiet har engasjert seg i saken, både i Fjell-Ljom og i Retten, og sikkert flere steder. Da bør de definitivt støtte opp om forslaget, konkluderer Haltbrekken, som mener man da kan oppnå flertall for forslaget i Stortinget.