Synnøve B. Lillevold skriver om psykisk helse i ukas kommentar. Arkivfoto: Marit Langseth
Synnøve B. Lillevold skriver om psykisk helse i ukas kommentar. Arkivfoto: Marit Langseth

Om psykisk helse:

– Spør mer. Snakk om det!

– Jeg har i jobben min som psykiatrisk sykepleier møtt en del menn som har prøvd å døyve vanskelige tanker og følelser med alkohol eller andre rusmidler, men jeg har ikke møtt en eneste som faktisk har løst vanskene sine på denne måten, skriver Synnøve B. Lillevold i ukas kommentar.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.

Vi er midt mellom to viktige verdensdager som setter fokus på psykisk helse og hvordan vi har det med oss selv og hverandre. Den 10. september var FNs Verdensdag for forebygging av selvmord, og 10. oktober er Verdensdagen for psykisk helse.

Markeringen av disse dagene har som formål å sette fokus på forebyggende arbeid, og å skape mer åpenhet. Regjeringa la 10. september fram en fem-års handlingsplan for forebygging av selvmord; - Ingen å miste. Nei, vi har ingen å miste!

I flere år har antall selvmord ligget på rundt 600 personer årlig, i 2018 ble det registrert 674 selvmord! Menn utgjør en betydelig større del enn kvinner, spesielt i aldersspennet 40 til 60 år. Det er også voksne menn som oppsøker psykiske helsetjenester minst, og som er en prioritert målgruppe for markeringen av årets Verdensdag for psykisk helse.

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS